Otázky a odpovědi

JAK JEDNODUŠE PŘIDĚLAT OKENNÍ PARAPET?

Dřívější technologie: Naletování drátků na spodní části pozinkovaného parapetu a následně spirálově namotán a ukotven drátky pomocí hřebíku pod omítku do zdi pod parapetem.

Současný způsob má tři varianty:

1) kotvení pomocí 2 - 3ks natloukacích hmoždinek a následně přelepeny krytkou vyrobenou ze shodného materiálu parapetu

2) lepící PU pěnou, přičemž je nutné parapet zatěžkávat, než pěna zatvrdne

3) lepením za pomoci lepidla SIKA BOND T1 - 8. , nebo SIKA FLEX(nutností je mít podklad rovný, suchý, bez prachu a mastnoty)

    (je možné si i objednat čistící a odmašťovací přípravek SIKA, který 100% doporučuji, neboť pak zaručuji 100% pevnost spoje!)

     (lepidlo se dodává v kartuších o objemu 350ml nebo v salámech o objemu 600ml, / při použití kartuše - 5-6ks parapetů)

JAKÝ POUŽÍT PODKLAD PROTI VLHKOSTI PŘI LEPENÍ OBKLADŮ A DLAŽEB V KOUPELNĚ A WC?

Zde jsou dvě možné varianty technologického postupu:

a) použitím lepidla tzv. 3 v 1, což znamená - , penetrace, hydroizolace, lepidlo v jednom balení

b) použitím tekuté hydroizolace, kterou je možné nanášet přímo z kýblu štětcem, nebo válečkem

    na rovný a suchý podklad (při jedné vrstvě bez ředění tl. nátěru 1,2-1,6mm, která je dostačující)  

JAK JEDNODUŠE SPOJOVAT OKAP?

Staší Vám pouze v délce cca cm oba díly okapu pootočené proti sobě o 180° zasunout návalkami do sebe, obadíly okapu očistit čističem SIKA a následně ve dou pásech vzdálené cca  (první - 2cm od okraje, druhý cca 6cm za ním) po celé délce rádiusu jednoho dílu žlabu a ihned oba díly do sebe přetočíme a zapneme ve zpětném ohybu (proti návalce). Spoj můžeme ještě výce zpevnit pronýtováním  4ks nýtů (do nýtovacích kleští) v protilehlých stranách. Celkem tedy použijete 8ks nýtů, které můžete ještě pomocí dvou kladiv proti sobě rozklepat. Přebytečný tmel zozetřeme prstem, popřípadě omyjeme ředidlem a utřeme. Takovýto spoj po 24h schnutí se stává 8x !!! pevnější, než spoj letovaný !!! Tato zkušenost je prokázána laboratorními testy již před více jak 10-ti lety v SRN! 

JAK PŘIDĚLAT ČELÍČKO ŽLABU?

Čelíčka dnes koupíte v jaké koliv velikosti podle standartně vyráběných velikostí žlabů vč. použití plechu, např. Cu, Titan Zinek, Pozink, Al apod. Při montáži čelíčka Vám postačí dávat pouze pozor, aby jste záhyb na okraji žlabu neohýbali na opačnou stranu, než je připravené osazení na čelíčku. Toto zahnutí můžete snadno provést kombinovanými kleštěmi pod úhlem cca 40-45°. Poté nasadíme čelíčko do připraveného záhybu tak, aby po celém půlkruhu pěkně dosedalo do drážky čela. Následně pevně spoj přidržíme a kombinačkami spoj domáčkneme. Pokud nám oba kusy již drží pevně pohromadě, přes dvě kladiva spoj sklepeme k sobě tak, aby ohyb spoje byl kolmý při usazení žlabu do háků. Vnitřní stranu pak důkladně odmastíme po celém rádiusu a vyspárujeme SIKAFLEX tmele. Po 24h schnutí je spoj 8x pevnější, než spoj letovaný!!!

JAK SPRÁVNĚ POLOŽIT PLOVOUCÍ PODLAHU A JAK UPRAVIT PODKLAD?

U pokládky plovoucí podlahy je několik technických postupů, které je nutno dodržovat, pokud chceme docílit kvalidu, detail i potřebný čas na montáž. Čas je totiž v dnešní době velmi vzácný a jak se říká "čas jsou peníze". Měli by jste vědět, že firmy za položení plovoucí podlahy bez úpravy podkladu účtují od 170,-Kč/m2! Ze zkušenosti ale vím, že pokud si vezmeme např. místnost o rozloze 20m2, je možné ve dvou lidech položit takovou podlahu během 2-3 hodin vč.olištování, které se rovněř účtuje zvlášť v (mb - metrech běžných). Pokud tedy budeme chvilku počítat, vyjde nám cena od firmy:

pokládka mirelonu .......20m2 ....... á/  35,-Kč.(3mm+práce)700,--Kč

materiál (plov.podl.).....20m2 ........á/300,-Kč......................6000,--Kč  

pokládka podlahy ........20m2 ....... á/170,-Kč..................... 3400,--Kč

lištování ........................18mb ........á/  45,-Kč......................  810,--Kč

dopr. náklady.................cca 15% .........................................  632,--Kč

celkem tedy můžete zaplatit bez DPH! ..............................11542,--Kč

A co tedy mohou tyto stránky kromě technické porady přinést právě Vám? Hlavně peníze!!! A jak to vlastně funguje?

1) změříte si nerovnost podkladu pomocí provázku a to vždy po obvodu,  i na uhlopříčky (nerovnost na plov. podlahy je tolerance 3mm)

2) při vyšší nerovnosti nakoupíte samonivelační stěrku v objemu dle tlošťky nerovnosti a tabulek výrobce na doporučenou spotřebu/m2

3) před rozmýcháním a nalitím podlahu nejprve napenetrujete (materiál od stejného výrobce!), dále nalepte po obvodu stěn dilatační pásku 20x3mm

4) samonivelační stěrku rozlijete postupně po celé ploše a necháte volně rozložit (důležité je 3x opakovat promíchání směsy s 2min. přestávkami)

5) doba tuhnutí je uvedena výrobcem podle tloušky nivelace (převážně to bývá 24-48h, dokud povrch nezesvětlá)

6) doporučuji na hotovou, vyrovnanou podlahu nalepit igelit. fólii z důvodu zbytkové vlhkosti a hrozilo by v budoucnu následné zvlnění plov. podlahy

____________________________________________________________________________________________________________________

Až k bodu 6 se jedná o stavební úpravy při nerovnosti podlahy, které nebyly ve výše uvedené cenové kalkulaci! Cena je odvozena podle výše nerovnosti a potřebného množství materiálu distribuovaného v pytlích cca 20-30kg. Podle typu výrobku i výrobce se cena jednoho pytle pohybuje mezi 500,- - 1000,-Kč.

Od bodu 7) se již můžeme zaměřit na vlastní úsporu peněz. Při práci svépomocí neplatíte DPH, režijní a dopravní náklady, práci při pokládce mirelonu, plovoucí podlahy ani lištování. Jediné co si zaplatíte, je Vaše cesta do obchodu pro mirelon a plovoucí podlahu a pokud nespěcháte a dokážete si počkat na zvýhodněné ceny, nakoupíte mirelon v hodnotě i za 12,-Kč/m2 a plovoucí podlahu i za 180,-Kč/m2 za předpokladu, že vybíráte střední třídu tj. 31 - 32! Otěr se v tomto případě počítá v otáčkách na 1cm2 a otěr v této třídě by měl být vyšší než 12000 ot./cm2 a může být až 18000 ot./cm2. (Celkem tedy utratíte 3840,-Kč + spotřeba pohoných hmot do obchodu +- max.200,-Kč)   VAŠE ÚSPORA ČINNÍ CCA. 7502,--Kč !!! A to je pouze podlaha v jednom pokoji! Nevyplatí se Vám tedy občas něco přečíst, přiučit se a udělat si tak vše sami dobře a hlavně levně!!! Využívejte pravidelně tento web a ptejte se na cokoliv chcete a já Vám rád pomohu.

UPOZORNĚNÍ: Po zakoupení plovoucí podlahy je nutné krabice s materiálem otevřít a položit na 24h předem do prostoru, kde chcete podlahu pokládat!!!

7) položíme pás mirelonové dilatační podložky (dodávána v pásem tl.3 a 5mm, u tl. 8, 10 a více mm je materiál dodáván v deskách o rozm. cca 50x100cm (háhradu            mirelonu může tvořit podlahová hobra, která je tvrzená, impregnovaná a má výborné akustické a tepelně izolační vlastnosti.

8) podélná hrana s drážkou na osazení je třeba podélně odříznout cca 1cm od okraje a podélná skladba jednotl. desek by měla směřovat směrem k oknu, kde seláme denní světlo. Prví díl se v rohu místnosti odřezává i na krátké spojovací straně a to tak, aby při položení desek za sebou volně na podlahu, nám na konci místnosti vycházela deska do poloviny své délky. Tím zajistíme minimální prořez a z jedné desky na podlahu použijeme oba rozříznuté díly na protilehlé strany.

9) k montáži používáme pomůcky pro podlaháře, které koupíte v jakémkoliv obchodě pro řemeslníky (dřevěné klínky, dorážecí prkno s drážkou vyráběné převážn z bukového dřeva, na zámek desky používané na doklepnutí spojů, ocelový "Z" profil pro dotahování desek ve spojích po obvodu stěny. Mezera mezi plovoucí podlahou a stěnou by se měla udržovat kolem 1cm (tzv. dilatační vůle) po celém obvodu místnosti vč. prahu. U prahu se pak požije dilatační přechodový práh vyráběný v mnoha odstínech a materiálech.

10) jedmnotlivé pruhy podlahy je vhodnější spojovat ve dvou vždy v celé řadě. Postup je mnohem jednodužší a rychlejší. 

11) přeshy u jednotlivých desek by měly být min. 40cm (tzv. spoje na vazbu)

12) při položení každé řady je nutné vždy spoje přes určený dřevěný špalík spoje doklepnout, aby ve spojích nevznikaly mezery jak podélné, tak příčné

13) poslední řadu doměříme s odečtením 1cm od stěny a všechny díly do řady podélně zařízneme, zapneme a přes kov. "Z" třmen doklepneme 

14) nezapomínejte každou řadu uprostřed desky došponovat a přitáhnout k podlaze dřevěným klínkem

15) po 60 minutovém intervalu nutného k usazení podlahy můžete klínky vyjmout a olištovat

16) k lištám dnes běžně koupíte i vnitřní a vnější rohy, spojky, koncovky apod., které vám pomohou k snadné montáži bez nutnosti zařezávat lišty pod úhlem

17) celou podlahu doporučuji napastovat tekutým voskem (vhodný parafín a pod.), který zabrání následnému prosakování vlkosti ve spojích v případě vylití tekutiny na podlahu a následně podlahu důkladně vyleštěte, aby se třením dostal vosk do pórů i spojů ve stejné vrstvě.

SNAŽÍM SE VE SVÝCH POPISECH POUŽÍVAT JEDNODUCHÉ FRÁZE, BEZ POUŽITÍ ODBORNÉ TERMINOLOGIE, NEBOŤ TYTO STRÁNKY JSOU URČENY

HLAVNĚ PRO VÁS, PRO LAIKY A S ODBORNOU TERMINOLOGIÍ BY BYLY NÁSLEDNÉ POSTUPY PODSTATNĚ SLOŽITĚJŠÍ.

 

JAK OPRAVIT STARÉ DŘEVĚNÉ SCHODY?

Je mnoho firem, které se zabývají renovací schodů a jedna z možností, jak schody rychle opravit, je pomocí navařovací fólie v imitaci dřeva o tl. 1,2mm. V tomto případě ale počítejte s tím, že např. schodiště do patra v "L" tvaru o šířce schodnic 110cm, zaplatíte po dokončení cca 85.000,-Kč!!!

Já Vám navuhuji variantu, kterou si dokážete (pokud jste jen trošku zruční) udělat samy. Stačí Vám k tomu koupit jen potřebné množství plovoucí podlahy v m2, kdy vychází ve výše zmíneném případě na 1m2/cca 9ks desek plov. podlahy, tj. cca 2 schody vč.čelní, nášlapové i bočních stěn. Desky jednoduše nařežete podle předem připravených a popsaných papírových šablon vč. bočnic schodiště. Nezapomeňte při napojování desek připočítávat na šablonách přesah potřebný ke spojení zámků. Staré schody doporučuji před lepením plovoucích podlahových dílů lehce obrousit, vysát nečistoty a nášlapové plochy prošroubovat, aby nedocházelo k vrzání způsobeného třením prken při zatížení. Pro lepení desek plovoucí podlahy doporučuji použít lepidlo SIKA BOND T 8. Balení je dodáváno v  kovových kyblích o objemu 6,7kg a 13,4kg. Na výše zmíněné schodiště Vám postačí jedno větší balení tohoto univerzálního lepidla.

VÝHODY:  - lze lepit na různé podklady

                    - rovnoměrný přenos napětí do podkladu

                    - rychle tuhne (cca 10-15 min.)

                    - redukuje kročejový hluk

                    - není nutné vlepovat těsnící pásky

                    - hydroizolační vlastnosti (proti vlhkosti)

                    - jeden výrobek pro celý systém

Veškeré rohy vytmelíte tmelem SIKA FLEX 11FC dodávaný v 350ml kartuších v různých barevných odstínech. Po natažení tmelu do rohu místo postříkejte rozprašovačem, v kterém namýcháte cca 10% Jaru a 90% vody. Pozor! Při lepení Vám nikde nesmí vzniknout vzduchová mezera, jinak se lepidlo nepřilepí). (Ideální na hladké stažení lepidla použijte dřevěné držátko od nanuku Magnum, které před použitím rovněž postříkejte. Poté jedním tahem v úhlu menším než 45° lepidlo špachtličkou stahněte, spoj opět postříkejte jarovou vodou a uhlaďte prstem. Spoj tak bude dokonale hladký, pevný a po 24h můžete místo utřít a vyleštit.  Nášlapové hrany schodů zakončíte nalepením protiskluzových hran dodávaných v PVC i eloxovaném AL (hliníku) v různých barevných odstínech vč. imitace dřeva. Na lepení těchto rohových protiskluzových lišt můžete rovněž použít tmel Sika Flex 11FC, na které nanášíme tenkou vrstvu ve tvaru housenky po obou vnitřních stranách lišt. Po konečné úpravě a zaschnutí (min. 24h) můžete nové schody napustit tekutým parafínovým voskem a vyleštit. Po dokončení takto opravených schodů snížíte ceny nákladů specifikovaných výše o více jak 50% vč. započtení Vámi stráveného času (cca 120-140h)!!! A POZOR! V případě jaké-koliv vodní havárie v domě, zůstanou schody netknuté !!! Výsledek po renovaci takovýchto schodů najdete i v mé fotogalerii!

JAK UPRAVIT PRKENNOU PODLAHU POD PLOVOUCÍ?

Stručné shrnutí

        Problémy, které provázejí rekonstrukci podlah ve starších objektech, kde původní podlaha byla prkenná. Obsahuje návrhy obvykle nabízených řešení včetně jejich zhodnocení, přibližných cen a časové náročnosti. Cílem je poskytnout čtenáři nezkreslené informace před jednáním s prováděcí podlahářskou firmou, hodinovým manželem, popřípadě svépomocí.

       Pokud jste se rozhodli pro umístění plovoucí podlahy do prostor, kde se nachází původní podlaha prkenná, je zapotřebí nejprve rozhodnout o staré podlaze. V rozhodování vám může pomoci, pokud nejprve odhadnete stav původních prken. Zásadní je zejména:

  • vrzání - (vysušená prkna jsou blízko u sebe)

  • nerovnost - (možné proboření podkladních tránů do podloží, v horším případě shnilé části trámoví z důvodu vzlínající vlhkost

Pokud prkna nevržou a jsou zcela v rovinně, nic nebrání položení nové plovoucí podlahy přímo na ně. Případně na vrstvu izolace     

        miralon vyrovnávající malé nerovnosti.(Max. však do tloušťky 3mm)

       Vrzání lze řešit některým z následujících způsobů:

  • Vytrháním prken a jejich nahrazením dřevotřískovými či OSB Deskami

  • Samonivelační stěrkou na dřevo

  • Přitažením prken k trámům

  • Vrstvou kročejové izolace

  • Kombinací předchozích

Nerovnost původních prken lze řešit:

  • Vytrháním prken a jejich nahrazením dřevotřískovými či OSB deskami

  • Přidáním dřevotřískových či OSB desek na původní prkna

  • Samonivelační stěrkou na dřevo

  • Vyrovnáním výsypkovým materiálem – např. keramzitovou drtí

        Některé postupy řeší zároveň oba problémy. Máte-li tedy vrzající a nerovnou podlahu zároveň, je vhodné použít některý z nich.

Broušení a leštění původních prken připadá do úvahy pro nevrzající prkna v opticky dobrém stavu. Tento postup vám umožní naplno využít zachovalá původní prkna. Takto renovovaná podlaha může splňovat veškeré požadavky na podlahu novou jak z hlediska estetického, tak funkčního.

JAK SE POPRAT S PLÍSNĚMI A VLHKOSTÍ V INTERIÉRU?

Stručné shrnutí

        Vznik plísní na stavebních konstrukcích je v naprosté většině případů podmíněn přítomností vlhkosti. Obecně rozlišujeme dva způsoby vlhnutí vnitřního povrchu stavebních konstrukcí. V prvním případě se jedná o zatékání z exteriéru v důsledku nefunkčnosti dělících konstrukcí. Pro odstranění tohoto problému je nutné, zpravidla na základě technického průzkumu, přistoupit k více či méně rozsáhlým stavebním úpravám, které zde však díky rozmanitosti příčin a technické náročnosti nemohou být obecně popsány. V druhém případě jde o vlhkost, která na vnitřním povrchu konstrukce za určitých podmínek kondenzuje ze vzdušné vlhkosti. Zkoumání tohoto problému se budeme hlouběji věnovat. Na produkci vzdušné vlhkosti se v bytových prostorách, mimo vlhkosti produkované samotnými lidmi, podílí zejména:

  • sprchování, vaření, sušení prádla, přítomnost květin a jejich zalévání

Omezit výskyt vlhkosti a celkově vylepšit situaci naopak můžeme:

  • eliminací vlivů uvedených výše, vhodným větráním (krátkým, ale intenzivním), umožněním přirozeného pohybu vzduchu, zvýšenou intenzitou vytápění, použitím přístrojů pro odvlhčování vzduchu

        Pokud se již plíseň v interiéru budovy vyskytuje, její úspěšné a trvalé odstranění je podmíněno odstraněním příčin jejího vzniku, tedy odstranění přebytečné vlhkosti. Jako vhodného doplnění je možné užít některého z přípravků nabízených na trhu pro snadnější mechanické odstranění plísně z povrchu konstrukce. Tyto přípravky ovšem, ať již slibují cokoli, povrch konstrukce již neochrání proti opětovnému vzniku plísně. Pokud nedojde k odstranění příčiny vzniku, jsou v lepším případě schopny její opětovný růst pouze oddálit.


Snížená možnost pohybu vzduchu či tepelné mosty vedou ke vzniku plísní

Tepelně vlhkostní podmínky v interiéru obytných staveb vedoucí ke vzniku plísní

        Komplexní návrh stavby pro bydlení je složitý proces, který zahrnuje řešení mnoha dílčích problémů a zohlednění různých požadavků, které navíc mnohdy mohou být ve vzájemném rozporu. Jako názorná ukázka nám může posloužit například hygienická potřeba zajistit alespoň minimální násobnost výměny vzduchu v obytném prostoru proti snaze tuto výměnu maximálně omezit kvůli zamezení tepelných ztrát a úsporám energie. Dalším faktorem, který je vždy zohledňován je také úspora finančních prostředků. Bohužel v některých případech je finanční hledisko upřednostňováno na úkor kvality, ať již ve stadiu návrhu nebo při realizaci stavebních konstrukcí. Četně se vyskytující poruchy jsou potom pouze logickým vyústěním chybného návrhu, například chybné skladby obvodových dělících konstrukcí včetně konstrukce střechy, vyřešení detailů, nekvalitně provedené práce či snahy ušetřit na nesprávném místě.

        Obvodové konstrukce byly a jsou navrhovány, pochopitelně zvažujeme-li pouze tepelně vlhkostní požadavky, tak aby určeným způsobem zabraňovaly tepelným ztrátám a tím pomohly vytvořit podmínky pro zdravý a pohodlný pobyt osob. Tento požadavek se dále dělí na dvě důležité podskupiny a to maximální množství tepelné energie, které může konstrukce propustit, tzv. součinitel prostupu tepla U [W/(m2*K)] (dříve se používala obrácená hodnota U, tzv. tepelný odpor konstrukce R [(m2*K)/W]. A minimální vnitřní povrchovou teplotu, při které ještě nedochází, pro dané vlhkostní podmínky, ke kondenzaci vodních par. Jinými slovy, vnitřní povrchová teplota konstrukce musí být vyšší než je teplota rosného bodu pro aktuální koncentraci vodních par.

        Zjednodušeně lze říci, že rosný bod je taková kombinace teploty a relativní vlhkosti, pro kterou vodní pára obsažená ve vzduchu mění skupenství z plynného na kapalné. Zároveň platí, že pokud se zvýší relativní vlhkost vzduchu, může docházet ke kondenzaci vodní páry i beze změny teploty a naopak. z  toho vyplývá, že zejména v zimních měsících, kdy je vnitřní povrchová teplota potenciálně nejnižší a tedy bude hrozit největší nebezpečí kondenzace by byla pro bezproblémové fungování vhodná co nejnižší relativní vlhkost vnitřního vzduchu. Její přílišné snížení ovšem není možné z hygienického hlediska. v současné době se dělící konstrukce navrhují a posuzují na hodnotu vnitřní relativní vlhkosti 60% což je v  souladu s hygienickými předpisy. Dříve byla tato hodnota nižší.

        Vlhkost vnitřního vzduchu nadměrně zvyšuje například sprchování, vaření, sušení prádla nebo příliš květin a jejich zalévání. Proto je rozumné, pokud se vyskytnou problémy s kondenzací vodní páry na vnitřním povrchu konstrukcí, pokusit se účinně zamezit této nadměrné produkci vlhkosti, například krátkým, ale intenzivním větráním či přemístěním zdrojů vlhkosti mimo zasažené prostory na vhodnější místo. Také je možné použít některý z nabízených přístrojů na odvlhčování vzduchu. Zde je ale vždy nutno posoudit hygienické hledisko, kdy příliš suchý vzduch může působit dýchací obtíže a také hledisko ekonomické, kdy nám nákupem a provozem tohoto zařízení vzniknou další náklady, které nejsou mnohdy nezbytné. Vlhkost vzduchu je také lokálně zvyšována pokud je u vnitřního povrchu zabráněno pohybu vzduchu (přistaveným nábytkem), taková místa jsou vůbec nejnáchylnější ke kondenzaci, protože dochází k další kumulaci vlhkosti v  důsledku zabránění pohybu vzduchu. Toto nebezpečí platí zcela obecně pro každý nedostatečně odvětraný prostor.

        Pokud navíc není daný prostor plně zateplen a je umožněno byť jen omezené pronikání teplého vlhkého vzduchu z obývaného interiéru směrem do těchto míst, je riziko kondenzace velmi vysoké. Například se může jednat o prostory mezi nezateplenou šikmou střešní konstrukcí a zatepleným podhledem včetně parotěsné zábrany, pokud je tato navíc nekvalitně provedená, celý problém je mnohem závažnější. Funkční odvětrání do exteriéru je potom pro takový prostor podmínkou pro bezproblémové fungování. Zvýšené riziko kondenzace platí také pro rohy venkovních stěn, či styk dvou obvodových stěn a střešní konstrukce, kde dochází k dvojrozměrnému, resp. třírozměrnému vedení tepla, které znamená zvětšené úniky tepelné energie a s tím spojené významné snížení vnitřní povrchové teploty.

         Zvláštní kapitolou je potom kondenzace na povrchu stavebních konstrukcí v místech, kde je v důsledku nesprávně navrhnutého či provedeného detailu vytvořen tzv. tepelný most, který opět umožňuje zvýšené tepelné úniky a tím vytváří prostor pro případné poruchy. Mezi rizikové detaily patří zejména zateplení spodní stavby, zateplení parapetu a nadpraží oken, nezateplení pozednice či atiky, nesprávně provedené prostupy střešní konstrukcí a mnoho dalších.


Riziková místa - vícerozměrné vedení tepla

        Nepříznivé projevy kondenzace můžeme zmírnit či úplně eliminovat také zvýšenou intenzitou vytápění. Právě z tohoto důvodu a vzhledem k účinnosti by měla být otopná tělesa vždy umístěna pod okny, která patří z hlediska nebezpečí kondenzace k nejnáchylnějším. Argument zvýšené finanční náročnosti není v tomto případě příliš na místě, protože navýšení částky potřebné na pokrytí nákladů na vytápění není až tak dramatické a pokud vezmeme v úvahu finanční náročnost odstraňování následků kondenzace - plísně, degradace vnitřního povrchu či dalšího zařízení, které se nachází poblíž zasažené zóny, nemluvě o zdravotních rizicích, potom je zřejmé, že šetřit na tomto místě se skutečně nemusí vyplatit.

        K velmi nepříznivým, ale bohužel pravidelným důsledkům kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu konstrukci je vznik plísní. Plísně mohou velmi negativně působit na lidský organizmus, některé druhy jsou navíc karcinogenní. Nelze opomenout ani významné zhoršení užitného prostředí v důsledku vizuálního znehodnocení povrchu zasažených konstrukcí. Na trhu se v poslední době objevují "zaručené" prostředky sloužící k odstranění plísní. Je ovšem nutno si uvědomit, že tyto prostředky slouží výhradně k odstranění následků, nikoli příčin výskytu plísní. Jako takové mohou sloužit tyto prostředky pouze jako doplňkové, ale ke skutečně efektivnímu a trvalému odstranění plísní z interiéru obytných budov musí být použity společně s  opatřeními, která odstraní příčiny vzniku plísní. Nabídky firem poskytujících tyto prostředky někdy hraničí s nekorektními sliby pouze za účelem prosadit svůj produkt.

Změna teplotně vlhkostních podmínek v  souvislosti se stavebně technickými zásahy do konstrukce

        V některých případech mohou způsobit komplikace také stavební zásahy, které mají původní cíl vylepšit stávající stav a zvýšit komfort při užívání nemovitosti. Tento zdánlivý paradox si vysvětlíme na případu dnes hojně prováděných rekonstrukcí panelových domů.

        Panelové bytové domy, hojně stavěné zejména v 70 a 80 letech minulého století, dosahují v současné době své morální životnosti. v některých případech se tyto objekty nebo některé jejich funkční části (např. obvodový plášť, vnitřní rozvody) přibližují také k hranici své fyzické životnosti. Podle technického stavu konkrétní budovy a v souladu se svými představami a možnostmi, přistupují majitelé k více či méně rozsáhlým stavebním úpravám. Ať již se jedná o drobné zásahy či o celkovou revitalizaci objektu jako celku je třeba mít na paměti, že spolu s provedenými změnami dochází také ke změně ve fungování konstrukce jako komplexního celku. Bohužel ne všichni uživatelé opravovaných objektů si tuto provázanost uvědomují, taktéž projektanti a dodavatelé stavebních prací nevěnují těmto skutečnostem v  některých případech patřičnou pozornost. A to jak v průběhu stavebně technické přípravy, samotné realizace či alespoň formou základního poučení uživatelů dotčeného prostoru jakým způsobem se mají v opraveném objektu chovat.


Nevětrané prostory a vznik plísně v rohu místnosti

        Poměrně rozšířeným a oblíbeným způsobem jak začít s  rekonstrukcí panelového domu je dodatečné zateplení objektu spojené s  výměnou oken. To není nijak překvapivé vzhledem ke skutečnosti, že investor takové rekonstrukce, většinou majitel nemovitosti, je v první řadě zpravidla motivován snahou ušetřit na nákladech za provoz objektu, v tomto případě za vytápění a zároveň má také požadavky na zvýšení užitné a estetické hodnoty obývaného prostoru i objektu jako celku. Ponechme stranou nakolik je dané řešení vhodné pro konkrétní objekt, viz. stavebně technická příprava a zaměřme se na samotné provedení. Teoretické řešení daného úkolu není nijak složité. Projektant navrhne komplexní řešení rekonstrukce v rámci jednoho stavebního zásahu, včetně postupu provedení v čase, většinou bohužel už ale neposuzuje různá jiná stadia rozpracované rekonstrukce, což může způsobit značné problémy. Mnohokrát totiž investoři přistupují k rozdělení celé rekonstrukce na etapy a přizpůsobení stavebních prací k jejich možnostem uvolňování finančních prostředků. To v praxi znamená, že v mnoha případech dochází pouze k výměně starých oken za nová a provedení zateplení objektu včetně střechy se odloží. To jistě umožní rozložit celou investici na části, ale zároveň to sebou přináší některá rizika, kterým je uživatel objektu následně vystaven.

        Starý typ oken používaný v panelových domech se vyznačuje značnou netěsností, ta je způsobena jednak zastaralým způsobem výroby s použitím ne vždy nejkvalitnějších materiálů a také samozřejmě opotřebením vzniklým za dobu provozu. To znamená, že i přes zavřené okno dochází k výměně vzduchu mezi vnitřním a vnějším prostředím. To je na jednu stranu, z hlediska hygienických požadavků, prospěšné, na druhou stranu to zejména v zimních měsících přináší významné tepelné ztráty a tím zvýšené finanční náklady.

        Jelikož víme, že v mrazivých dnech je relativní vlhkost venkovního vzduchu velmi malá, pokud tedy dochází k  výměně vzduchu skrz okno, snižuje se tím také vlhkost vzduchu vnitřního. Což paradoxně napomáhá snížit riziko vzniku kondenzace a tím způsobuje mnohdy bezproblémové fungování takové konstrukce. Samozřejmě v důsledku proudění vzduchu dochází také ke snížení povrchové teploty rámů a bezprostředního okolí, nicméně původní konstrukce zpravidla nevykazují poruchy tohoto typu. Je to způsobené také tím, že vnitřní relativní vlhkost vzduchu v panelových objektech bývá reálně podstatně nižší než byla návrhová hodnota.

        Jiná situace ovšem nastane pokud se stará netěsná okna vymění za nová a nepropustná. v důsledku toho totiž dojde k nárůstu hodnoty vnitřní relativní vlhkosti, což přímo u okna zpravidla problém nezpůsobí, protože okno je kvalitnější a přímo na rámu je povrchová teplota bezpečně nad teplotou rosného bodu, ovšem u navazujících stěn již je teplota stejná jako v předcházejícím případě, ale při větší koncentraci vodních par může docházet a také dochází ke kondenzaci. Uvedený příklad počítá s tím, že se nemění vnitřní teplotně vlhkostní podmínky v důsledku zásahů uživatelů prostoru. Ti mohou svým jednáním mnohému pomoci, ale také uškodit.

JAK NA PLOCHÉ STŘECHY?

Stručné shrnutí

        Existuje celá řada konstrukčních variant plochých střešních plášťů. Střešní konstrukce jsou vystaveny mnoha druhům namáhání a podmínkou pro jejich bezproblémové fungování je zodpovědné zohlednění těchto vlivů při jejich návrhu. Požadavky, které střešní konstrukce musí splňovat, lze obecně shrnout následujícím přehledem:

  • vodotěsnost
  • tepelná ochrana
  • odolnost (klimatické podmínky, UV záření, působení biologických vlivů, proti požáru, mechanická)
  • trvanlivost
  • speciální požadavky (únosnost, jakost vrstev)

        Plnění jednotlivých požadavků lze zajistit použitím různých typů skladeb a zároveň použitím rozmanitých materiálů. Základní dělení používaných druhů plochých střech lze shrnout následovně:

  • zateplené, nezateplené
  • jednoplášťové, dvouplášťové
  • provětrávané, neprovětrávané
  • s klasickým, obráceným pořadím vrstev

        Střešní konstrukce je bezesporu velmi důležitou funkční součástí každé stavby a proto se nevyplatí její návrh nebo realizaci jakkoli zanedbat. Během užívání je také nutno myslet na údržbu těchto konstrukcí.

Detail jednoplášťové zateplené střechy, krytina modifikované živičné pásy
Navázání na svislou konstrukci a odvětrání kanalizace   

Ploché střechy - návrh a provedení

        Pro zastřešení mnoha prostorů se s výhodou používá plochých střech, které pro svou relativní jednoduchost a mnohdy i výhodnou cenu představují optimální řešení. Je však nutné upozornit, že tyto „relativně“ jednoduché konstrukce jsou náchylné na jakékoli chyby spojené s jejich návrhem nebo realizací a mohou vykazovat celou řadu závažných poruch, podrobněji viz. poruchy plochých střech v části poruchy a sanace.

        Ploché střechy je možno obecně rozdělit na střechy zateplené a nezateplené. Dále podle počtu funkčních souvrství na jedno, či více plášťové. Oba typy mohou být provětrávané nebo neprovětrávané. Poslední kriterium pro dělení plochých střech spočívá v uspořádání jednotlivých vrstev, rozlišujeme střešní konstrukce s klasickým pořadím vrstev a střešní konstrukce s obráceným pořadím vrstev. Nyní popíšeme tyto základní typy střešních konstrukcí podrobněji.

        Nezateplené střechy jsou z konstrukčního hlediska nejjednodušší. Použití najdou všude, kde není třeba zastřešený prostor vytápět. Je tedy potřeba vyřešit pouze vodotěsnost takové konstrukce. Jedinou funkční vrstvou je vrstva hydroizolační. Zároveň je ale nutné upozornit, že v určitých případech, zejména pokud jde o zastřešení vlhkého provozu s nedostatečným odvětráním, mohou se u střešní konstrukce objevit také problémy s kondenzací vodních par na vnitřním povrchu.

        Klasická skladba zateplené střešní konstrukce se skládá ze tří vrstev. Horní povrch tvoří vodotěsná hydroizolační vrstva. Pod touto vrstvou se nachází tepelná izolace a pod ní vrstva parotěsná. Celé souvrství je podepřeno nosnou konstrukcí, ta může být tvořena mnoha rozmanitými prvky. Příkladem může být železobetonová deska, trapézový plech či dřevěné trámy a záklop.

Detail jednoplášťové zateplené střechy, krytina modifikované živičné pásy
Hydroizolace atiky a střešní vpusť

        Hlavními požadavky, které klademe na střešní konstrukce jsou: vodotěsnost, zabránění nadměrného úniku tepelné energie, trvanlivost a zdravotní nezávadnost. Plnění požadovaných funkcí je ve střešním souvrství většinou rozloženo do jednotlivých vrstev.

        Svrchní hydroizolační vrstva slouží, jak již bylo zmíněno dříve, k zajištění vodotěsnosti střešního pláště. Bývá provedena v jedné nebo dvou vrstvách, výjimečně ve více. Mezi v současnosti používané materiály patří zejména modifikované živičné pásy a systémy fóliové. Ostatní systémy, například nátěrové hydroizolace, jsou spíše doplňkové.

        Tepelnou ochranu vnitřního prostoru zajišťuje tepelná izolace. Mezi běžně používané materiály pro tuto vrstvu patří polystyrén nebo minerální vlna. Tloušťka tepelné izolace je závislá na vlastnostech použitého typu materiálu - součiniteli tepelné vodivosti. Dále na druhu chráněného prostoru, tedy na teplotních podmínkách interiéru a zároveň také na návrhových klimatických podmínkách exteriéru. Běžně se pohybuje mezi cca 100-250 mm.

        Pod vrstvou tepelné izolace se nachází vrstva parotěsná. Materiálové provedení této vrstvy může být rozmanité, společnou vlastností však je velmi nízká propustnost této vrstvy proti pronikání vzduchu a v něm obsažené vlhkosti dále do střešní skladby. Princip fungování parotěsné zábrany je podrobněji popsán níže.

        Funkce parotěsné zábrany spočívá v efektivním zamezení pronikání vzdušné vlhkosti do prostorů kde může teplota, pro danou koncentraci vodních par, klesat pod hodnotu teplotyrosného bodu. Toto riziko vzniká u střešních konstrukcí obecně kdekoli ve střešním souvrství, nicméně nejčastěji přímo ve vrstvě tepelné izolace nebo pod hydroizolační vrstvou.

        Pro správnou funkci parotěsné zábrany jsou důležité zejména dvě skutečnosti.

  1. Parotěsná zábrana musí být provedena v celé ploše dokonale těsně, s důrazem na správné vyřešení detailů. Spoje parotěsné folie i veškeré prostupy střešní skladbou musí být provedeny dostatečně těsně, nejčastěji pomocí oboustranně lepící pásky. V případě některých prostupů lze s úspěchem použít přídavných, například dřevěných, fixačních profilů.
  2. Druhou podstatnou skutečností je potom správné umístění parotěsné vrstvy ve střešní skladbě. Je zřejmé, že pokud má tato vrstva zabránit pronikání vzdušné vlhkosti do míst, kde již může být příliš nízká teplota, je nutné parotěsnou vrstvu umístit co nejblíže vnitřnímu povrchu konstrukce. Optimální poloha je proto pod vrstvou tepelné izolace.

        V některých extrémních případech může ke kondenzaci vodních par docházet již na vnitřním povrchu střešní konstrukce. S tímto problémem však nemá provedení parotěsné zábrany žádnou souvislost, podrobněji, viz. poruchy plochých střech.

        Střešní souvrství je, mimo vlhkosti zkondenzované (malé množství vlhkosti prochází i přes kvalitně provedenou parozábranu), ohrožováno ještě vlhkostí pocházející z dalších zdrojů. Tyto zdroje jsou: zatékání, předem zabudována vlhkost v konstrukcích, či vzdušná vlhkost, která do konstrukcí prostupuje z exteriéru. Proto je někdy vhodné předejít nadbytečnému hromadění vlhkosti v konstrukci umožněním jejího odvětrání. Funkce provětrávání střešní konstrukce spočívá v odvodu vlhkého vzduchu z prostor, kde by mohlo docházet ke kondenzaci, popřípadě napomáhá opětovnému vyschnutí již vyskytující se vlhkosti. V podstatě v každém střešním souvrství dochází v omezené míře ke kondenzaci vodních par. Podstatné je, aby toto množství bylo skutečně velmi malé (limity jsou uvedené v příslušné normě - ČSN 73 0540-2, Tepelná ochrana budov, resp., výpočet bilance vlhkosti je uveden v ČSN EN 13788) a aby se celkové zkondenzované množství, vždy během ročního cyklu, opětně zcela odpařilo.

        Odvětrávání může být v principu realizováno například systémem průduchů v tepelné izolaci, které jsou vyústěny až na fasádu. Nebo přímo vytvořením provětrávané mezery, kdy je svrchní hydroizolační plášť oddělen od vrstvy tepelné izolace a v prostoru tak vzniklém je umožněno proudění vzduchu. Pro správnou funkci tohoto systému je opět nutné propojení odvětrávaného prostoru s exteriérem. Kvůli této podmínce má na funkci provětrávané vrstvy zásadní vliv jeho údržba. V případě, že vlivem zanášení nebo působením různých živočichů, kteří tyto prostory rádi využívají například k hnízdění, dojde k ucpání provětrávacích otvorů, vznikne v těchto místech nevětraná dutina. V této se následně bude vzdušná vlhkost hromadit a tedy dojde naopak k celkovému zhoršení situace.

Stavební výkresy dvouplášťové provětrávané zateplené střechy

Ukončení u obvodové zdi a prostup komínového tělesa

        Jednotlivé funkční vrstvy střešní skladby je možné za určitých podmínek zaměňovat či kombinovat. Klasickým případem je tzv. obrácená střecha. V této skladbě je tepelná izolace provedena z nenasákavého materiálu (např. extrudovaný polystyrén) a hydroizolační vrstva je umístěna až pod tepelnou izolací. Funkci parotěsné vrstvy přebírá v tomto případě vrstva hydroizolační.

        Různé modifikace ve skladbě či vytvoření dvouplášťových střech je možno s výhodou kombinovat a využít pro splnění specifických požadavků, které jsou kladeny na konkrétní konstrukce. Např. pokud potřebujeme vytvořit pochozí střechu s únosným svrchním pláštěm nebo tzv. střechu zelenou, kde svrchní vrstvu tvoří výživný substrát spolu s různými rostlinami. Jelikož je daná problematika v konkrétních případech velmi rozmanitá, přesahuje svým rozsahem možnosti tohoto obecného popisu střešních konstrukcí.

        Poslední, avšak neméně důležitou otázkou týkající se střešních plášťů je problematika jejich mechanického kotvení, zejména pak jeho svrchní vrstvy, proti odtržení vlivem sání větru. Kotvení rozdělujeme na dva základní typy. Jednak se jedná o kotvení gravitační, svrchní vrstva je přitížená například vrstvou kameniva bez ostrých hran (tzv. kačírku) aby nemohlo dojít k mechanickému poškození svrchní vrstvy. Druhým případem je pak mechanické kotvení pomocí šroubů nebo hřebíků či speciálních kotev. Tyto prvky jsou použity v závislosti na podkladní nosné vrstvě a bývají často kombinovány také s plnoplošným kotvením-natavováním, pokud je použitý materiál k tomuto způsobu upevnění konstruován.

JAK NEJLÉPE VYŘEŠIT PODLAHOVÉ KONSTRUKCE A SKLADBY PODLAH?

Stručné shrnutí

        Podlahové konstrukce musí splňovat celou řadu požadavků, které se mohou do značné míry lišit v závislosti na konkrétním využití. Nejdůležitější požadavky kladené na běžné podlahové konstrukce v typických podmínkách obytných staveb jsou následující:

  • stálost povrchu
  • mechanická odolnost
  • tepelně izolační vlastnosti
  • hydroizolační vlastnosti
  • vzduchová a kročejová neprůzvučnost

        Podlahy se obyčejně konstruují jako vícevrstvé konstrukce, kde na jednotlivé vrstvy jsou kladené specifické požadavky. Mezi funkční vrstvy podlahové konstrukce patří vrstva

  • nášlapná
  • roznášecí
  • izolační

Požadavky kladené na jednotlivé vrstvy lze sice do jisté míry kombinovat, přesto je vhodné uvedené dělení zachovat a tím zajistit bezproblémovou funkci podlahové konstrukce po celou dobu její plánované životnosti.

 

Principielní návrh skladby podlahové konstrukce

        Na skladby podlahových konstrukcí je kladeno mnoho požadavků. Tyto požadavky se liší v závislosti na konkrétních podmínkách a plánovaném využití. Pro návrh podlahové konstrukce jsou zásadní dvě skutečnosti. První je teplotně vlhkostní režim panující v prostorech jež podlahová konstrukce spolu s nosnou vrstvou oddělují a druhou je druh provozu, respektive podmínky využívání podlahové konstrukce.

        Tento odkaz popisuje základní typy skladeb podlahových konstrukcí v obytných stavbách a diskutuje metody jejich návrhu. Tento odkaz nelze chápat jako univerzální návod pro realizaci. Odlišnosti každého jednotlivého případu by měl posoudit stavební odborník.

       Před samotnou diskuzí o vhodné skladbě podlahového souvrství je nutné prokázat dostatečnou kvalitu podkladní nosné vrstvy. Kvalitou se v tomto případě myslí hlavně únosnost a dále jakost povrchu. Únosnost podkladní vrstvy by měl v případě nejistoty posoudit statik. V tomto odkazu bude předpokládáno, že nosná vrstva je schopna trvale plnit svou funkci. V případě potřeby je možné se na mě obrátit a domluvit se na spolupráci, v rámci které pro vás můžu nechat statický posudek vypracovat. Mimo to jsem samozřejmě také schopen zajistit návrhy podlahových konstrukcí pro jednotlivé konkrétní případy nebo nezávisle konzultovat a posoudit návrhy plánované, i již realizované, či návrhy vypracované někým dalším.

       Druhý požadavek je zaměřen na kvalitu povrchové vrstvy nosné konstrukce. V případech kdy přímo na nosnou vrstvu ukládáme další vrstvy, které by se mohly deformovat či jinak poškodit, je nutné tento problém dále uvážit a podklad vhodně připravit. V ostatních případech, kdy lze drobné nerovnosti překrýt a kompenzovat dalšími vrstvami, lze toto zanedbat. Do první skupiny případů lze zařadit ukládání všech druhů izolací a parotěsných zábran náchylných na protržení či protlačení. Do druhé kategorie lze zařadit ukládání tepelně izolačních desek či různých stěrek a potěrů sloužících k vyrovnání povrchu. Tato problematika je blíže popsána na našich stránkách v článcích o problémech při návrhu a realizaci podlahových konstrukcí.

       Podlahové konstrukce lze členit podle použitých vrstev. Nejjednodušší je podlahová konstrukce tvořená pouze nášlapnou vrstvou (nejčastěji plovoucí dřevěná podlaha, keramická dlažba, koberec, linoleum). Realizaci takové podlahy lze doporučit jen ve specifických podmínkách, nikoli v běžných případech. Hlavními nevýhodami takových podlah jsou zejména nedostatečná tepelná a zvuková izolace.

       Vložením vrstvy kročojové izolace lze situaci již alespoň částečně vylepšit. Toto řešení lze použít pod všechny typy uvedených nášlapných vrstev. Běžně používané materiály (například Miralon či korek) však nelze použít pod keramickou dlažbu kde je nutné volit z některých nabízených tvrzených desek na bázi bitumenu s měkčenou vrstvou (Fa. Siplast viz. obrázek 1, levá část) nebo jiné podlahové desky podobných vlastností (například Botact). Tyto vrstvy zároveň slouží jako vrstvy parotěsné. Na horní líc bitumenových desek se zubatou špachtlí již přímo nanese vrstva lepidla, do které se ukládá keramická dlažba. Ta se následně zaspáruje. Taková řešení jsou zpravidla vhodná pro rekonstrukce podlah ve stávajících objektech kdy není možné realizovat kompletní funkční souvrství. V pravé části obrázku 1 je uveden přechod mezi dřevěnou plovoucí podlahou, z pod které je patrná vrstva kročejové izolace (v tomto případě Miralon) a keramické dlažby uložené na bitumenové desky.

Obrázek 1: levá část: podlahové desky společnosti Siplast pod keramickou dlažbu slouží jako hydroizolace a zároveň hydroizolace proti přenášení kročejového hluku, pravá část: přechod mezi různými nášlapnými vrstvami, keramická dlažba uložená na bitumenové desky, dřevěná plovoucí nášlapná vrstva uložená na kročejovou izolaci

       Bitumenové desky slouží zároveň jako vrstva hydroizolační. Jelikož se zpravidla takto neizoluje celá plocha obývaného prostoru, ale pouze prostory se zvýšenou pravděpodobností úniku vlhkosti (kuchyně, koupelny, WC), je jejich hydroizolační funkce omezená. Vlhkost se může šířit do nezajištěných míst a poté unikat dále do konstrukce. Typickým příkladem může být šíření vlhkosti v místech spojů nosných panelů v panelových domech. Ačkoli by v optimálním případě měla být hydroizolace položena v celé ploše, v praxi se tak běžně neděje. Jelikož je však riziko úniku vlhkosti poměrně malé, lze tento nedostatek v běžných případech tolerovat.

       Kompletní podlahové souvrství je vytvořeno až dodáním vrstvy tepelné izolace. Vzhledem k tomu, že tato vrstva bývá obyčejně méně únosná, je zpravidla nutné ji doplnit o roznášecí vrstvu. Teprve na tuto vrstvu se ukládá vrstva nášlapná. Roznášecí vrstva může být tvořena betonem (nejlépe vyztuženým kari sítí) nebo různými deskami (OSB, sádrokarton, Cetris, apod.). Vrstva betonová musí být nejméně 40 mm vysoká (optimálně 50-60mm). Proto také představuje zvýšené zatížení nosné konstrukce. Navíc přináší do systému dodatečnou vlhkost, proti které je třeba konstrukci ochránit. Betonovou roznášecí vrstvu je nutno oddilatovat od navazujících svislých konstrukcí, pro běžné rozměry ploch obytných prostor není další dilatace v ploše nutná. Beton ovšem vyvažuje tyto nevýhody jinými klady jako je například schopnost akumulace tepla a zvýšení lokální únosnosti nášlapné vrstvy nebo lepší protihlukové vlastnosti.

       Skládané roznášecí vrstvy jsou naproti tomu lehké (optimálně se pokládají ve dvou vrstvách kolmo na sebe při tloušťce jedné vrstvy přibližně 15mm) a při realizaci nevyžadují mokrý proces ani speciální dilataci. Jejich vlastnosti jsou při správném použití dobré a postačující.

       Na následujících obrázcích jsou zobrazeny některé typické skladby podlahových konstrukcí. První znázorňuje rekonstruovanou podlahu, kde není možné, popřípadě ani nutné, použití tepelné izolace. Tento příklad ilustruje konkrétní aplikaci uvedenou na obrázcích výše. Vrstvy jsou uloženy přímo na nosnou konstrukci. Vrstva kročejové izolace v tomto případě plní také funkci parozábrany. Plošné položení hydroizolace nebylo v tomto případě nutné.

Obrázek 2: skladba podlahy při rekonstrukci, dřevěná nášlapná vrstva položená na kročejovou izolaci, keramická dlažba lepená na bitumenové podlahové desky

       V druhém případě je zobrazena zateplená podlahová konstrukce. Tato skladba již obsahuje vrstvu hydroizolační.. Betonová monolitická roznášecí vrstva je zaměnitelná za vrstvu skládanou, viz. výše.

       Závěrem je nutné zopakovat, že konkrétní požadavky na podlahové konstrukce, které určují jejich potřebnou skladbu, se mohu velmi lišit v závislosti na konkrétních podmínkách a je proto nutné jejich návrh nepodcenit. Velmi důležité je zejména vhodné použití vrstvy hydroizolační, parotěsné a tepelně izolační, jejichž absence nebo nesprávné použití jsou nejčastějším zdrojem vážných poruch.

Rubrika o problémech

V této rubrice nejsou žádné články.